Etikettövrigt
Läst 1795 ggr
Sofie-Marie
2013-01-23, 11:31

Ryckningar

Jag har en liten fundering.. Jag vet inte om den passar in här på ångestsjukdomar men om ni kommer på någon bättre ifokus-sajt så hänvisa mig gärna.

Det är så att jag för någon månad sedan slutade med mina mediciner (Abilify = Neuroleptika och Anafranil = Antidepressivum) och efter det har jag börjat få ryckningar i benen, framförallt om jag intagit alkohol, även om det varit en ytterst liten mängd. Tar jag en imovane när ryckningarna börjar så slutar det efter en liten stund.

Min fråga till er är helt enkelt vad ni tror att detta kan bero på? Och varför slutar det när jag tar en tablett? Jag frågar här på ångestsjukdomar eftersom det kom i anslutning till att jag slutade med mina mediciner och nu inte tar någonting annat än minipiller (Cerazette) och då vid-behovs-medicin (stesolid och imovane).

Min pojkvän misstänker vitaminbrist och att jag bör äta framförallt B12 och järntillskott.

Vad tror ni?

Upp till toppen