
Reseångest
Jag måste bara få skriva av mig lite.
Imorgon åker vi till Menorca i 2 veckor. Både jag och maken har jobbat som tokar och behöver komma bort och få koppla av och Menorcas sydkust där vi skall bo verkar ju definitivt som rätt ställe för det. MEN, här kommer min ångest in och spökar.
1. Resan är ospecifierad. Jag oroar ihjäl mig för att vi skall hamna på lopphotell. Tydligen är det generellt hög standard på boendet och det är inte heller fullbelagt pga att folk helt enkelt inte har råd att resa. Men jag oroar mig ändå.
2. Flyget går 6.25. Vi måste gå upp senast klockan 4. Jag har fått för mig att om jag somnar så kommer jag inte vakna när klockan ringer och missa flyget. Jag vet av erfarenhet att jag kommer vakna varje kvart och tro att jag har försovit mig. Detta stressar mig också. Men jag vet även här att det inte kommer hända. Jag kommer sova så lätt att jag kommer flyga upp när klockan ringer.
3. Jag får alltid för mig att det skall bli fel, att vi skall gå på fel flyg, att vi har bokat fel dag, att vi skall komma försent till incheckningen, att väskorna skall väga för mycket…
4. Jag är inte direkt smal om man säger så. Jag får för mig att jag inte skall få plats i flygstolen. Även om jag har gått ner typ 5 kg sen jag flög sist och då flög vi även inrikes i Thailand med säten gjorda för pyttesmå människor och det gick bra. Men ändå.
Det som är konstigast av alltihop är att jag inte alls är orolig för själva flygturen. Jag gillar att flyga när jag väl är på planet, jag är mer orolig för allt runtomkring.
Sen får jag för mig att nån på planet kommer ha svininfluensan men det är ju en helt annan femma.
Suck.
Har tagir 2 atarax nu i alla fall, får hoppas att det hjälper så jag får sova nånting i alla fall.
Tack för att ni läste och tack för att jag fick dravla.
Over and out!
Min matblogg: http://minicarb.blogspot.com/
Misstänker att du redan farit, och jag hoppas (och tror) att allt gick jättebra. Jag känner igen mig i mycket av det du skriver.
Framförallt det här med att vara livrädd för att försova mig, så sömnen blir allt annat än bra. Hoppas du kanske får lite sömn på flygplanet.
// David
Ett hem utan katt är bara ett hus...

Vi kom fram i tid, planet gick som det skulle, hotellet ar helt okej, allt funkade, allt ar lugnt. Men man e ju som man e :P
Har varit har i 3 dagar nu och inga storre missoden. Madde daligt idag och fick lite krakangest men det ar lugnt…
Gott ar det har i alla fall :)
Min matblogg: http://minicarb.blogspot.com/
Vad skönt att höra att det går bra för dig! Hoppas det fortsätter så, och njut av sol, bad, värme och allt annat härligt som finns =)
Paulina
Jätteroligt att höra att det gick bra.
Hoppas du får en fortsatt go semester nu, med bad och allt som hör till. Och du, kom nu inte hem till Sverige och skryt över hur brun du är! 
// David
Ett hem utan katt är bara ett hus...

Jag bleknar sakert pa planet :D
Min matblogg: http://minicarb.blogspot.com/

Nu sitter jag forresten pa ett Internetcafé/karaokebar/disco och tanker trotsa en fobi jag har: SCENSKRACKEN! Har skrivit upp mig pa en lat och det borde vara min tur snart. Lite egen KBT har pa semestern :D
Min matblogg: http://minicarb.blogspot.com/
Oj, vad modigt gjort av dig! Helimponerad av dig där! Hur gick det?
Paulina

Det gick bra! Sjöng 2 låtar. Riktigt stolt över mig själv :D
Min matblogg: http://minicarb.blogspot.com/