Etiketterbehandlingmediciner
Läst 4173 ggr
vaniljkaka
2015-04-09, 01:37

Vill sluta med velnafaxin, men vågar inte

Har ätit den i snart ett år tror jag, äter 300mg per dag nu. Nån gång var jag tvungen att vara utan den i ca 4 dagar för jag hade inga pengar och hade den ej på apoteket, då mådde jag sååå dåligt, var yr,snurrig,kunde knappt gå, var helt borta i huvudet. 
Jag vet att man ska trappa ner sakta.. men går de inte fortare att avvänja sig om man slutar tvärt?
Vill sluta för jag blir så varm och svettig för minsta lilla och det är en av biverkningarna, och lite annat.

[Tuulikki]
2015-04-09, 02:00
#1

Ring din läkare och rådfråga hen

Nina
2015-04-12, 14:55
#2

Det är bättre att trappa ner från en så hög dos.

RobinEH
2015-04-12, 14:58
#3

Venlafaxin är ett av de preparat som har värst utsättningssymptom. Att sluta tvärt är definitivt inte att rekommendera på grund av de konstiga symptom man kan uppleva och det försämrade mående man kan få. Som tidigare sagt så bör du diskutera med din läkare. Det är möjligt att kombinera venlafaxin med vissa andra antidepressiva, således kan ett annat läkemedel sättas in under uttrappningsfasen för att minimera obehandlad tid.

Jag tror, jag tror på vintertid och ishalka.
Sajtvärd på Träning och Hälsa

vallhund
2015-04-17, 21:09
#4

http://www.fass.se/LIF/product?userType=0&nplId=20080122000069

Medicinering diskuterar man lämpligtvis med sin läkare o inte på ett internetforum.

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

 

Upp till toppen