Ångestsjukdomar iFokus

Ångestsjukdomar

Etiketter: behandlingmediciner
Läst 13268 ggr
zmulan
0

Ångestdämpande - naturmed.

Jag har en liten undran. Jag har nyss fått barn och ammar så det finns inget kemiskt läkemedel jag kan äta som inte går över i bröstmjölken och där av vidare till mitt barn. Jag känner att jag i alla fall behöver något att ta när ångesten blir som värst och undrar om någon vet om det finns något naturläkemedel som inte är skadligt för mitt barn. Eller tips på hur jag kan hantera allt när det är som värst (andningen använder jag mycket men det funkar inte alla gånger). Inte så mycket för min skull utan mer för min son, han påverkas onekligen av mitt mående vilket jag blir mer stressad av. Svårt det här….

Postar detta inlägg även på psykologi.ifokus

Tack på förhand och kramar till alla som vill i vintermörkret

//Zmulan

Medarbetare på http://smyckestillverkning.ifokus.se/

HannaM
1
#1

Valeriana ska väl vara lite lugnande om jag inte minns fel. Annars finns det ju lite olika örteer som ska vara lite lugnande men det är ju inte direkt samma sak som att äta lugnande tabletter man får på recept.

Kan du äta åksjuketabletter? Jag tycker postafen har en effekt som liknar atarax, man blir trött och dåsig och med lite tur så somnar man eller blir såpass trött att man inte riktigt "orkar" ha ångest.

Annars är det väl att försöka minska allt som gör dig extra sårbar vilket kan vara jättesvårt med ett litet barn hemma. Sova ordentligt, äta som man ska och planera så man inte hamnar i stressade situationer.

zmulan
0
#2

Tack för ditt svar! Ska kolla upp Valeriana o se om det skulle kunna funka. Atarax funkade inte för mig förut o eftersom jag inte får äta det nu så tror jag inte att jag får äta postafen heller.

Jo, jag håller på att försöka styra upp så det blir lugnt omkring mig, tack och lov för min man säger jag bara!!

kram o god fortsättning!

//Zmulan

Medarbetare på http://smyckestillverkning.ifokus.se/

HannaM
0
#3

#2 Postafen är receptfritt så det måste ju vara mildare än atarax och man brukar käka postafen vid graviditetsillamående så det kan inte vara så värst skadligt gissar jag?

frigge
3
#4

det här ska tydligen göra underverk enligt många

http://www.bodystore.com/3/sv/artiklar/halsokost/5-htp

Finns folk som slutat med "lyckopiller" och kör enbart detta.

Dom ökar produktion av serotonin.

läs på länken under omdömmen

zmulan
0
#5

Tack för svaren!! :)

//Zmulan

Medarbetare på http://smyckestillverkning.ifokus.se/

Wilse18
1
#6

Du kan inte prova att ta ett långt varmt bad? Dricka te? och prova att andas i fyrkant-(av DavidE), det hjälper når ångesten börjar

Håller med om att atarax är dåligt, man skulle da det i nödfall sa läkarna men det gav ingen effekt alls :[

blondifire
0
#7

Tänk bara på att naturmedlena är inte testade på personer alls så man vet inte hur det påverkar barnet. jag har varit i din situation, fick hemsyster(man måste be om det) som var en viss hjälp sen va det bara att hålla ut.. blir det värre och dom beprövade mediciner man kan ta vid ammning inte funkar är det faktiskt bättre för både dig och barnet att sluta amma och ta sin medicin. dina stresshormoner kan vara skadligare … lycka till !!

S*Winsnes Wilda

zmulan
0
#8

#6 bad o te är bra tips, andningen använder jag redan. :) Alla tips är jätte bra!!!

#7 Ja jag har tänkt på det emd ammningen och med. blir det för tufft så tar jag det då. Nu kanske jag kommer in i någon typ av rutin med min samtalskontakt och då kanske det blir bättre i o med att jag får lite ventilation på mina tankar. :)

tack alla!!

//Zmulan

Medarbetare på http://smyckestillverkning.ifokus.se/

Julip
0
#9

Frigge!!! Minns du vad tabletterna du länkade till i #4 heter? Länken funkar ej längre! 😔 Är det de som heter 5-htp kanske?

vallhund
0
#10

Kollade i FASS lite snabbt, varken Atarax, Postafen eller Theralen skall användas om man ammar. Kvar finns Lergigan (ev).

De naturmedel som kan komma ifråga är johannesört o valeriana. Johannesört är knepigt eftersom det kan slå ut andra mediciner.

O andra sidan skall du inte peta i dig något utan att diskutera det med din läkare.

mvh

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.