# Utbränd...
Author: sanna82

Hej

Jag arbetar med att hjälpa människor och känner att jag gör det bra. Har nog dock råkat tappa mig själv någonstans på vägen, kan lätt bli stressad och har mycket värk. Ska få akupunktur som hjälp mot värken men känner att jag behöver lite hjälp med hur jag ska hantera situatonen i övrigt.

Ska man ta upp situationen med sin arbetsgivare eller klara det själv? Har arbetsgivaren någon skyldighet att hjälpa en anställd som känner sig utbränd?

Någon som har bra tips på hur man kan "hitta sig själv"? hur man kan bli mer avslappnad och harmonisk?

Tacksam för tips.

## Comment 1
Author: HannaM

Komma ihåg vad du själv tycker om och se till att göra det. Var uppmärksam på vad du orkar och inte och lär dig säga nej.

## Comment 2
Author: MimmiH

Jag vet inte om arbetsgivaren har någon skyldighet. Du kanske kan börja med att fråga facket? Eller om du har mod så prata med arbetsgivaren.

Jag tycker att djur kan få mig att slappna av - men det är ju olika mellan olika människor.

Hoppas verkligen att du får hjälp.

## Comment 3
Author: sanna82

#1, jag ska verkligen tänka efter på vad jag själv tycker om, det mesta rullar på så snabbt att jag har glömt bort vad jag gillar.

#2 ska ta och höra med vår peronalansvariga som är en nära vän som jag litar på. Chefen talar jag ebart med ifall det blir riktigt akut.

Jag älskar verkligen djur och har en liten nakenhund, han ger mig kärlek och energi.

Tack för era svar och omtanke.
