# Det är så lugnt här så jag skriver ett inlägg :-D
Author: Senixus

Hej hop i lingonskogen gott folk ![Cool](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Tänkte bara skriva av mig lite götta.

Har ju börjat med medecin i Fredags - Absenor.

Är lite förvånad själv då jag redan upptäckt att \*Den funkar\* Det känns så skönt att jag kan slippa depp/hypomani & ångest. Har ju haft detta i ett väldigt jojjande under ungefär ett halvår. Började med fel medecin för ca: 1 år sedan & fick betala mitt pris för det.

Men nu verkar det som sagt som om bitarna börjar falla på platts. Nu känner jag att det finns hopp om ett bättre liv ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Absenor är egentligen ett piller mot Emilepsi. Men det har visst visa sig effektivt på Bipolär också. Jag har ju misstänkt (starkt) att jag är Bipolär ett tag nu. Och iomed att medecinen hjälper så förbaskat bra redan så känns det inte som endast misstange längre.

Skönt att nu kunna se frammåt igen. Att våga börja göra lite småplaner för framtiden igen. Det känns bara så himla underbart ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Ville bara dela med mig av detta til er andra som fortfarande står o stammpar & känner att livet är hopplöst. Kan kanske vara skönt att få lite hopp om att det KAN bli bättre ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jag är ju 35 & har med största sannolikhet levt med Bipolär sedan jag var 14. Dock var det \*fel\* medecin som körde igång det i ultra rapid cyckling. Och tack vare det så insåg jag äntligen vad det var som gjorde att just mitt liv inte alls fungerar som det borde.

Är (trotts värre Bippo) tacksam att jag fick den där knepige Efexor för ca 1 år sedan. Om inte så hade det nog tagit ännu längre tid att inse att jag är Bipolär. Ibland kan dåliga saker leda till något bra ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Till alla som kämpar och bara hoppas på en bättre framtid... ge inte upp för den bättre framtiden kan mycket väl finnas därute & vänta på er ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

[![:big hug:](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_bigarmhug.gif ":big hug:")](javascript:emoticon(':big%20hug:'))

## Comment 1
Author: paronskrutten

Vad skönt att medicinen funkar!

Kramar! :)

## Comment 2
Author: Rocktjejen

Men guud så skönt för dig Senixus![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Låter helt underbart att det har vänt för dig..

Varma kramar Eva

## Comment 3
Author: Senixus

Inte bara låter underbart, det ÄR underbart ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") 

Så skönt att inte haft nån jobbig depp på ett litet tag nu. Förut vände det ju till depp otroligt fort ![Rynkar på näsan](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Så att må som jag gör nu är himla skönt det ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") 

Nu hoppas jag ju bara på att alla ni underbara vänner ska få må bättre snart också [![:nod:](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_yes.gif ":nod:")](javascript:emoticon(':nod:'))  Det kommer jag fortsätta hoppas på & hålla tummarna för. Ni förtjänar att må bra ni med Mina underbara vänner.

[![:big hug:](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_bigarmhug.gif ":big hug:")](javascript:emoticon(':big%20hug:'))

## Comment 4
Author: Rocktjejen

Ja du är för gullig du..inte många som jag känner som faktiskt önskar en annan lycka till efter att dom själva har blivit bättre. iof inte annars heller .så det där är man inte bortskämd med direkt...men jag suger åt mig allt jag kan![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Jag är verkligen glad för din skull![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Vildfagre

Gläds med dej att det äntligen vänt. Att äta fel medecin och pröva många är jättejobbigt innan man hittar rätt. Min dotter sitter i den karusellen så jag vet vad det innebär. Just nu så äter hon efexor och serequel så jag hoppas på ett under. Hon ska också få ECT. Det är som du säger ge inte upp hoppet och det gäller båda sjuka och dom anhöriga. Lev väl och ta hand om dej. Hälsningar Laila.

## Comment 6
Author: Senixus

Tack Laila ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") 

Hoppas också på att det äntligen ska vara rätt medecin för din dotter. Kan tänka mig att hon behöver ha lite flyt, lite tid att få må bra och känna sig som en människa igen [![Smile](http://gottblandat.forum24.se/images/smiles/icon_smile.gif "Smile")](javascript:emoticon(':)'))

Rocktjejen: Det är för mig en självklarhet att alla ni andra som kämpar därute ska få må bra också. Vi behöver alla känna att livet fungerar (om inte perfekt så iallafall hjälpligt iallafall) [![:nod:](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_yes.gif ":nod:")](javascript:emoticon(':nod:')) 

Till er alla som kämpar på och tar en dag i taget

Ge inte upp, ni är Guld värda även när ni inte känner det så  [![](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_console.gif)](javascript:emoticon(':console:'))  Så här får ni massor av [![:hug:](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_hug2.gif ":hug:")](javascript:emoticon(':hug:')) från mig.

[![:big hug:](http://gnagare.forum24.se/images/smiles/biteme_bigarmhug.gif ":big hug:")](javascript:emoticon(':big%20hug:'))
