# gå upp i vikt....
Author: attmar

har upptäckt att jag har börjat gå upp i vikt o är ganska säker på att de har o göra med medecinerna jag äter..

de här gör inte direkt att jag mår bättre, utan tvärtom!!

Nu överväger jag att sluta med medecinering, men samtidigt är jag rädd att jag ska må ännu sämre då också...

 Finns det någon medecin man INTE riskerar att gå upp i vikt på??  
Eller finns det nåt annat man kan ta för att jämna ut de här ??

tyvärr är inte motion ett alternativ just nu , då jag mår så dåligt att jag knappt tar mig utanför dörrän..

hjälp snälla!!!

## Comment 1
Author: HannaM

ingen aning vad det finns... jag går upp i vikt av min medicin, inte extremt men så det märks... har påpekat det då jag påverkas jättenegativt av det och har sån jävla ångest över mat men dom skiter i det fullständigt så jag har inte fått reda på vilka mediciner som är bättre än andra

## Comment 2
Author: siberlina

försök att  tänka på vad du  äter   ,  istället    för   mackor  på  morgonen    , knäck    2  ägg   och gör  en  omelett   och en  kopp  the  till

## Comment 3
Author: paronskrutten

Hörde en föreläsning på tv, det var en läkare som pratade om varför vi mår så dåligt som vi gör här i sverige. Ett av hans tips var att gå på promenad 30-40 minuter per dag, för att få ljus och motion. Han menade att promenader är mycket bättre än tabletter. Vad är det som är så jobbigt med att gå ut? Är det människorna?

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Min medicin påverkar inte vikten. Eller det är inte vanligt att den gör det.

Du får prata med din läkare och säga att du mår sämre om du går upp i vikt och att du vill byta medicin.,

## Comment 5
Author: Citronmeliss

Hej, Tessan!![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Det är inte ovanligt att man går upp i vikt av medicinen, tyvärr.

Det är olika från person till person, precis som det är med övriga biverkningar! Är det Sertralin/Zoloft du äter eller vad är det för preparat?

Ibland kan lösningen vara ett annat preparat för man kan reagera olika på dem även om det är medicin inom samma grupp av läkemedel. (tex olika SSRI preparat).

Sen är det också så att en del av oss är mera känsliga och har lättare att reagera med ökad vikt vid medicinering. Depressionen i sig kan också göra att man ökar eller minskar i vikt..

Själv har jag ALLTID haft problem med vikten när jag har någon medicinering. Inte bara av den typ av medicin som man får vid psykisk ohälsa utan även av andra mediciner!

Så för egen del måste jag vara mycket försiktig med vad jag äter om jag samtidigt tar medicin.

Min räddning till att bättre tolerera läkemedel utan viktuppgång, är övergång till den kost som kallas lågkolhydratkost och som går att läsa mer om på vår **systersite:**

**[KOLHYDRATER iFOKUS](http://kolhydrater.ifokus.se/ "http://kolhydrater.ifokus.se/") ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)**

För mig verkar det som om min ämnesomsättning fungerar bättre på denna kost än innan, till min stora lättnad!

Så jag säger som Hera att prata du med din läkare om att du mår dåligt av viktuppgången och nästan funderar på att sluta pga det!

Då borde läkaren anstränga sig för att söka efter ett preparat med mindre risk för viktökning!

Kram/Citronmeliss!

## Comment 6
Author: attmar

Nisom gått upp i vikt av medecinerna och sedan slutat -  har dom där extra kilona försvunnit då, eller finns dom kvar ändå?

## Comment 7
Author: Citronmeliss

Nja, jag har nog fått kämpa en del för att bli av med dem![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 8
Author: Zandra---83

Jag rasade i vikt när jag slutade på de jag hade förr som fick mej att gå upp.

## Comment 9
Author: Ceciliaolucifer

Är det inte så att kroppen samlar på sig en massa vätska då? Jag åt en medicin, vet dock inte vilken i efterhand som fick mig att gå upp i vikt. Folk tittade med stora ögon på mig eftersom jag alltid varit smal som en pinne.

Men jag tror att det var vätska, inte fett.

## Comment 10
Author: David

Nja, nu är det väldigt olika från medicin till medicin, men speciellt vätskesamlande är inte medicinerna inom detta område. Isåfall hade det varit "enkelt" att lösa problemen med något vätskedrivande medel.

En medicin om man pratar depression, ångest m.m. som inte påverkar vikten är Fluoxetin. Men det är nästan den enda som inte har viktökning som biverkning. Nackdelen med Fluoxetin är att jag själv blev väldigt illamående av den i flera månader efter jag börjat med den.

## Comment 11
Author: HannaM

och jag gick upp i vikt med den=) så det går

## Comment 12
Author: David

Gick du upp mycket (om man får fråga en sådan sak). Har du ätit andra mediciner så du kan jämföra? Jag har prövat både Zoloft, som var en katastrof, Remeron, som var än ännu större katastrof. Fick då Seroquel, som var rätt ny då, och skulle vara bättre mot vikten. Sakta men säkert gick jag upp hela tiden, och nu för ett halvår sedan så blev min nya läkare helt vättskrämd att jag ätit den utan att någon reagerat, för det hade tydligen kommit någon forskning på att den var väldigt "hemsk" mot vikten.

Så då fick jag Fluoxetin, som hon "lovade" skulle vara snällare, och snarare leda till att man gick ner lite i vikt...

## Comment 13
Author: HannaM

Tja.. först den och sen cymbalta, både fick mig uppåt, 15 kg på ett år så det är väl inte hysteriskt men jag mådde riktigt dåligt av det och gör fortfarande. Jag har inte provat annat, eller jo paroxetin, där har jag inte märkt något men eftersom jag sagt att jag inte klarar av att gå upp i vikt så har jag bara fått sånna som ska vara snälla.

## Comment 14
Author: David

Vad äter du nu, och tycker du att den medicinen fungerar lika bra som Fluoxetin?

## Comment 15
Author: HannaM

jag är strax av med paroxetin... jag har haft oturen att prova tre sorter som inte hjälpt mig så jag kan inte riktigt svara på den frågan

## Comment 16
Author: nelliots

Här är en till. Ligger 10 kg plus nu, men det verkar ha stannat där. \*suck\* Ska göra ett försök med ViktVäktarna ihop med en kompis i höst. Det har fungerat bra för mig förut, så jag hoppas det kan göra det igen.

## Comment 17
Author: paronskrutten

#16 Jag skulle rekommendera LCHF! Kika in på [kolhydrater.ifokus](http://kolhydrater.ifokus.se/ "http://kolhydrater.ifokus.se/") :)
