12. Behandling och Mediciner

Höjning medicin

2017-06-26 22:15 #0 av: Excutingsong

Fått citalopram och är på en höjning nu..
har fått krypningar i huden över hela kroppen vid minsta rörelse. Svettas och fryser men har ingen feber. Huvudvärk, muskelvärk och är dåligt tilltygad i psyket..

Gått på höjning i 6 dagar och den här dagen har varit värsta hittills.. någon som känner igen sig och när lägger det sig? Det liksom sticks och kryper så hårstråna på kroppen står upp.

Anmäl
2017-06-26 23:09 #1 av: Jbgs

Hej hur mkt har du gått upp med ? Man ska öka dosen försiktigt. Är det på läkares ordination ? Annars så brukar det bli bättre efter två v typ. Väldigt vanliga biverkningar av sån här medicin tyvärr

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.