12. Behandling och Mediciner

sertralin

2015-09-14 11:41 #0 av: fein

Biverkningar av ökad sertalindos?

Jag har ätit sertralin 100mg i snart tio år. Nu har jag börjat få panikångestomgångar ändå och funderar på att prata med min läkare om att öka sertralindosen. Får man "övergångsbiverkningar" av att öka dosen lite grann trots att man ätit medicinen så många år? Nån som Vet?

Anmäl
2015-09-14 11:46 #1 av: Hera

Man kan känna av det ja.

Anmäl
2015-09-14 11:48 #2 av: AnneN

Man kan få samma biverkningar som då man började med medicinen, men oftast blir de biverkningarna lindrigare.

Om du ätit samma medicin i så många år så kan det även vara så att din kropp inte längre får samma effekt av just sertralinet och man kan då ev behöva byta till någon annan sort.

Prata med din läkare om detta så du får den hjälp du behöver.

/Mvh Anne
~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Anmäl
2015-09-14 17:48 #3 av: fein

Tack för svaren! Det känns inte som att min husläkare är speciellt insatt, så det var därför jag tänkte kolla med er som har egen praktisk erfarenhetSkämtar

Anmäl
2015-09-14 22:09 #4 av: AnneN

#3 Husläkare är det samma som allmänläkare (via vårdcentral)? De brukar tyvärr sällan ha så bra koll på det psykiska, så om du inte redan har gjort det så rekommenderar jag att du tar kontakt med vuxenpsykiatrin gällande detta.

/Mvh Anne
~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Anmäl
2015-09-14 22:14 #5 av: fein

Jag har försökt via egenremiss, men de (vuxenpsyk) hänvisar bara till husläkarenLedsen Man känner sig verkligen strandsatt och utan möjlighet att få adekvat hjälp.

Anmäl
2015-09-14 22:19 #6 av: Hera

#5 be din husläkare skriva remiss till dom.

Anmäl
2015-09-15 08:09 #7 av: fein

Det enda jag lyckats tjata mig till remiss till är vårdcentralens egen öppenvårds psykolog och han känns inte heller speciellt kompetentNörd

Anmäl
2015-09-29 15:56 #8 av: Bittermandel

Jag går också till vårdcentralen och min läkare där. Han satte mig på sertralin. Haft det i 7 veckor nu. Vi har haft två samtal om biverkningar. När jag förklarade vilka jag hade så suckade han två gånger jätte högt. Ungefär som: "åh detta klagande" eller "sök dig till psykiatrin så jag slipper ha hand om jobbiga psykpatienter."

Jag blev rätt bitter kan jag säga. Jag ger han en chans till sen ber jag han dra åt helvete och går till psykiatriska öppenvården som jag tillhörde för två år sen. Där har de iallafall empati :)

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.